تبلیغات
نماز - درجات عبادت
نماز
نماز همچون رودی است که انسان روزی 5 بار روح خود را در ان می شوید
سه شنبه 12 بهمن 1389 :: نویسنده : عرفان عرفانی

                        درجات عبادت

 

 

اگر از كودك سئوال كنید پدر و مادر را برای چه دوست داری؟ می گوید به خاطر خرید شیرینی و لباس و كفش ! اما اگر از یك جوان سئوال كنید چرا آن ها را دوست داری،   می گوید : والدین نشانه هویت و شخصیت من و مربی و دلسوز من هستند .

اگر رشد فرزند بیشتر شود انس با والدین برای او لذت بخش است و دیگر به فكر كفش و كلاه و یا تربیت و تعلیم نیست و چه بسا فرزندانی كه خدمت به والدین را وسیله قرب و كمال خودشان می داند و بالاتر از مادیات و تربیت و انس فكر می كنند پرستش و عبادت خدا نیز چنین است و هر كس به دلیلی خدا را عبادت می كند . پس عبادت مراحلی دارد. گام اول : گروهی خدا را به خاطر نعمت هایش عبادت می كنند تا شكر او را به جای آورند . چنانكه قرآن نیز خطاب به عموم مردم می فرماید: " فَایَعبُدُوا رَبَّ هذَا اَلبََیت الذّی اَطعَمَهُم مِن جُوعٍ وَ آمَنَهُم مِن خَوفٍ ؛ پس پروردگار این خانه را پرستش كنند كه آنان را از گرسنگی و نا امنی نجات داد ." (قریش، آیه 3)

گام اول عبادت كه عبادت شكر نامیده شده است، درست مانند كودكی است كه والدینش را به خاطر خرید كیف و كفش و شیرینی دوست دارد !

گام دوم: در این مرحله، انسان به خاطر آثار و بركات عبادت، خدا را پرستش می كند و توجه به آثار روحی و معنوی نماز دارد چنانكه قرآن می فرماید : « اِنَّ الصَّلوةَ تَنهی عَنِ‌الفَحشاءِ وَالمُنكَر : همانا نماز انسان را از بدی ها و منكرات باز می دارد »   (عنكبوت،‌آیه 45)

این مرحله از عبادت را كه عبادت رشد می نامیم به مانند جوانی است كه پدر و مادر را به خاطر آن كه معلم و مربی او بوده اند و او را از انحرافات و خطرات حفظ كرده اند احترام می كند .

گام سوم : مرحله سوم كه بالاتر از مراحل قبلی است آنجاست كه خداوند به حضرت موسی می فرماید : «اَقِمِ الصَّلوةَ لِذِكری؛‌ نماز را به خاطر یاد من به جای آر »       (طه،‌آیه 14)

حضرت موسی كه نماز را به خاطر آب و غذا نمی خواند،‌ به خاطر دوری از فحشا و منكرات هم نمی خواند زیرا او اصولا از شكم پرستی و منكرات دور است . او پیامبر اولوالعزم است و نماز را به خاطر انس با خدا و یاد خدا به جای می آورد . و برای اولیاء خدا انس با او بهترین دلیل برای عبادت است .

آری این كودكانند كه در بالای مجلس نزد بزرگان می نشینند تا بهتر پذیرائی شوند !‌

این سیاستمدارانند كه با شخصیت ها عكس می گیرند تا به آن عكس ها افتخار كنند . اما افرادی هستند كه كنار بزرگان نشستن را به خاطر استفاده های معنوی انتخاب می كنند و كاری به پذیرایی و عكس ندارند، برای آن ها همین انس با دانشمندان یك ارزش است . برای اولیای خدا هم انس با خدا حلاوت و لذت دارد . این مرحله از عبادت را عبادت انس می نامیم . مانند فرزندی كه از انس با والدین لذت می برد و هیچ انتظاری مادی یا معنوی از آن ها ندارد .

گام چهارم : این مرحله بالاترین و برترین مراحل عبادت است . دیگر عبادت برای شكر و رشد و انس نیست ،‌بلكه برای قرب است ،‌قرب به خدا .

در قرآن چهار آیه وجود دارد كه هر كس آن ها را بخواند واجب است سجده كند كه در یكی از آن ها همین مسئله قرب به واسطه عبادت مطرح شده است . در آیه آخر سوره علق آمده است سجده كن و به او قرب پیدا كن . به هر حال عبادت درجات و مراحلی دارد كه بر اساس درجات معرفت و ایمان افراد فرق می كند .(تفسیر نماز،‌42-40)

نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عرفان عرفانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :