تبلیغات
نماز - چرا نماز می خوانم؟
نماز
نماز همچون رودی است که انسان روزی 5 بار روح خود را در ان می شوید
شنبه 3 بهمن 1388 :: نویسنده : عرفان عرفانی
چرا نماز می خوانم؟

خیلی از دوستان اشاره دارند به اینکه چون نتوانستیم مفهوم نماز و روزه را بفهمیم آنها را انجام نمی دهیم یا اینکه ما دلمان نمی خواهد اینطوری خدا را عبادت کنیم جور دیگری می خواهیم عبادت کنیم که توجه این دوستان را به سه نکته جلب می کنم:

1- اینکه من دلیل وجودی چیزی را نفهمیدم ، نمی تواند دلیلی برای بیهودگی آن چیز شود برای مثال دلیل وجودی خیلی از حیوانات بر ما معلوم نیست اما آیا می توان آنها را بی فایده خواند. در ضمن در زندگی هر کس معجزاتی هست که باعث آگاهی از حق و باطل می شود اگر این معجزات را جدی بگیریم و در آنها تامل کنیم دیگر نیازی به شک کردن در همه چیز نداریم. گرچه من مخالف تفکر و تعقل در امور مربوط به دین نیستم و برعکس آنها را اساس ایمان میدانم اما وقتی که انسان ایمان آورد، باید بفهمد که عقل انسان محدودیت دارد و قرار نیست دلیل وجودی همه چیز را بفهمد.

     

2- من به شخصه دلیل وجودی بسیاری از احکام را تذکری میدانم برای انسان، که قید و بندی هست و تو رها نیستی که هرکاری دلت می خواهد بکنی بی قیدو بندبودن که امروزه در جوامع غربی به عنوان یک ارزش و به اسم مقدس آزادی تبلیغ میشود و متاسفانه در بین جوانان ما هم رسوخ کرده، یکی از بزرگترین گناهان است .قبلا هم گفتم که آزادی واقعی ،آزادی از هوس است و نفس اماره،که آن هم در گرو بندگی خداوند متعال است.اما امروزه متاسفانه امروزه تبلیغات دنیاپرستان و عملکرد خلاف اخلاق مدعیان دین (که اینها بیشتر از دنیاپرستان به دین ضربه می زنند)اصلا تعریف موجود از آزادی را در بین مردمان عوض کرده و آن چیزی که امروزه از آزادی می بینیم رهایی از بندگی خداست.

 

۳-به قول پیمان قاسم خانی "هزاران راه برای رسیدن به خدا موجود است" اما بهترین و نزدیکترین راه کدام است؟ آیا بهترین راه، راهی نیست که خدا در قران امر کرده و بزرگان دین هم از آن پیروی کرده اند؟ آیا نباید از تجربه ها و کردار این بزرگان درس گرفت و باید همه چیز را خودمان امتحان کنیم؟ اصلا چرا چند روزی این راههایی که خدا خودش گفته را امتحان نکنیم تا ببینیم نتیجه اش چیست؟
نوع مطلب :
برچسب ها :


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : عرفان عرفانی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :